Regionuose pučia atgimimo vėjai

Skuodo ekipa į krepšinio žemėlapį grįžo po dešimties metų pertraukos.
Skuodo ekipa į krepšinio žemėlapį grįžo po dešimties metų pertraukos.
Saulius Čirba/RKL

Pasaulį ištikusi koronaviruso pandemija griovė viską iš eilės – žmonių gyvenimus, verslus, stabdė sporto varžybas, žlugdė klubus. Daugybė garsių įmonių ir žmonių šiandien, deja, yra tik istorija. Tačiau Lietuvos krepšinio padangėje įvyko priešingas reiškinys.

Skuodo „Kuršasta“ ir Švenčionėlių „Rida“ – būtent šie du klubai sukūrė nedidelį stebuklą. Prieš daugiau nei dešimtmetį iš Lietuvos krepšinio žemėlapio išnykusios ekipos, būtent popandeminiais metais į jį sugrįžo. Abi ekipos šį sezoną startavo Regionų krepšinio lygos (RKL) B divizione.

Istorijoje – skambūs rezultatai ir emigracijos šmėkla

„Ridos“ klubas pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje buvo pakankamai žinomas. Švenčionėlių ekipa rungtyniavo ir tuometėje LKAL – antrojoje pagal pajėgumą šalies lygoje, o rungtyniauti į šį nedidelį Aukštaitijos miestelį yra keliavę ir Jonas Mačiulis, Gediminas Maceina bei kiti žinomi krepšininkai. „Ridos“ marškinėlius buvo apsivilkęs ir dabar jau žinomas treneris Tomas Purlys.

Galiausiai, „Ridos“ istorija nutrūko, iš pažiūros, kurioziniu būdu: klubas nepratęsė dalyvavimo LKAL, nes nepavyko išsinuomoti salės Švenčionių rajone. Šią situaciją dabartinis klubo vadovas Andrius Nekrašas apibūdino paprastai: „Vyko politika“.

Tuo tarpu „Kuršastos“ istorija apsiriboja vienu pasirodymu 2009-2010 metų pasirodymu RKL pirmenybėse. Tuomet Skuodo ekipa Žemaitijos grupėje užėmė 4-ąją vietą, tačiau pasiekto rezultato patekimui į atkrintamąsias nepakako.

Kaip pasakoja šiuo metu „Kuršastos“ klubui vadovaujantis Linas Mitkus, iš krepšinio žemėlapio komanda išnyko dėl regionams labai skausmingos priežasties – emigracijos. „Turėjome vieną trenerį, kuris mėgino kurti komandą RKL čempionate, bet jis išvyko gyventi į užsienį. Vėliau klubą gaivino kitas treneris, bet galiausiai taip pat emigravo“.   

Atgimimą skatino ir pandemija, ir augantys jaunieji krepšininkai

Švenčionėlių „Ridos“ vadovas A. Nekrašas atviravo, jog idėja atkurti klubą miestelio entuziastų galvose sukosi jau prieš pandemiją. „Reikėjo laiko susidėlioti, ar mes galime dalyvauti RKL, ar negalime. Buvo klausimų ir dėl sudėties pajėgumo, ir dėl finansų.

Nemenką impulsą suteikė ir rajono meras Rimantas Klipčius. Jis rodė daug iniciatyvos atkuriant klubą. „Rida“ anksčiau buvo jo tėčio komanda“, - pasakojo A. Nekrašas.

Pastarąjį dešimtmetį Švenčionėliuose vyravo tik mėgėjiškas krepšinis, o vienintelė miesteliui atstovavusi ekipa – „Aitvaras“ – rungtyniavo Mažų miestelių lygoje ir rajono pirmenybėse.

Skuode klubo atkūrimas prasidėjo dar 2013-aisiais – rajono sporto centre dirbti pradėjęs L. Mitkus krepšinio sporto šakos čia nerado.

„Pas mus labai populiarus motobolas, tad praktiškai visas dėmesys buvo sutelktas į šią sporto šaką. Man buvo kiek keista, kad nėra jokios krepšinio komandos, juk krepšinis – populiariausia sporto šaka Lietuvoje. Nuo to ir pradėjome“, - pasakojo L. Mitkus.

Galiausiai buvo įsteigta vaikų krepšinio grupė, o kartu – ir mėgėjų komanda. Galiausiai, Skuodo 18-mečiai krepšininkai praėjusiais metais tapo stipriausia Moksleivių krepšinio lygos B diviziono komanda, o „Kuršastos“ vardą turėjusi Narvydžių (Skuodo r.) ekipa įsitvirtino Mažų miestelių lygoje.

„Atsirado poreikis augti, tad nutarėme savo jėgas išmėginti RKL. Skaudino ir tai, kad žiniasklaidoje Skuodas buvo minimas kaip baltas taškas, buvo rašoma, kad krepšinis čia neegzistuoja. Užsiauginome jaunimą, susikvietėme Skuode augusius vyrus ir startavome“, - atviravo L. Mitkus.

Su vietiniais sieks ambicingų tikslų

Abu vadovai, paklausti apie savo klubų tikslus, tvirtino, kad tai – ne vienadieniai projektai.

„Kol kas bandome su vietiniais žaidėjais, turime tik vieną krepšininką iš kaimyninio Ignalinos rajono. Žaisti tik tam, kad žaisti – neįdomu. Norime patekti bent į atkritamąsias. Tikrai neapsiribosime tik šiuo sezonu, planuojame kurti rimtesnę organizaciją“, - teigė Švenčionėlių „Ridos“ vadovas.

Skuodiškių tikslai – ne mažiau ambicingi. L. Mitkus taip pat prasitarė apie norą žaisti atkrintamosiose bei kurti klubą ateičiai.

„Pas mus niekas negalvoja apie pinigus ir pelną, dirbame grynai iš idėjos. Mūsų komandoje susitinka dvi Skuodo kartos – ta, kuri dabar auga mieste, ir ta, kuri čia užaugo ir dabar grįžta žaisti už gimtojo miesto komandą.

Krepšinio rungtynės mums ne tik sporto, bet ir kultūrinis renginys. Kviečiamės Palangos „Kuršių“ šokėjas, organizuojame tiesiogines transliacijas. Pas mus susirenka nemažai žiūrovų, karštai mus palaiko. Net gatvėje sutikę klausia, kaip sekasi. Norisi, kad ta gera emocija, energija neužgestų“, - emocingai kalbėjo L. Mitkus.